Artysta i sztuka współczesna rzeźby

Czym jest sztuka? Wszystko, co chciałeś wiedzieć masz

W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytanie, czym jest sztuka? 

Spis treści:

  1. Zapytamy Wikipedię, czym jest sztuka?
  2. Czym jest sztuka? To naprawdę zależy, kogo zapytasz!
  3. Bynajmniej coś już tam wiemy, czym jest sztuka.
  4. Klasyczne znaczenie sztuki. Prawda w 3 minuty.
  5. Postmodernizm i znaczenie sztuki.
  6. Po renesansowe znaczenie sztuki.
  7. Czym jest sztuka w roboczej definicji.

Na początek opowiem krótką historyjkę. Małe Miastko doświadczyło wielu skarg na nowo zainstalowaną rzeźbę publiczną zatytułowaną niewidzialna sztuka. Na chwilę obecną to gorący temat w lokalnych kawiarniach i biurowych dystrybutorach wody.

W rzeczywistości dyskusja „Czym jest sztuka?” spotykała się ze mną wielokrotnie z przyjaciółmi. Każdy twierdzi, jakoby miał definicję sztuki. Jednak każda definicja sztuki wydaje się nieco inna. A to w zależności od jego własnych doświadczeń, bazy wiedzy i osobistej estetyki. Zauważyłem też, że istnieje dość silna skłonność do oceniania sztuki. Czy sztuka jest dobra? A może sztuka jest zła? A co sprawia, że obraz jest dobry czy zły?

Poza polityką czy religią to niewiele tematów wywołuje takie kontrowersje jak pytanie, czym jest sztuka?

Zapytamy Wikipedię, czym jest sztuka?

Czy tak naprawdę można zdefiniować sztukę? I czy definicja lub cel sztuki zmieniał się na przestrzeni wieków? Co ważne istnieje kilka sposobów definiowania sztuki. A mnie uczono, że sztuka to przekazywanie idei w formie wizualnej. Jednak Wikipedia twierdzi, że „Zdaniem niektórych, pojęcie sztuka jest niemożliwe do kompletnego określenia, albowiem jej granice są redefiniowane w sposób ciągły i w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie” – źródło Wikipedia.

Czym jest sztuka? To naprawdę zależy, kogo zapytasz!

Myślę, że wszyscy słyszeliśmy definicję sztuki Gauguina jako „plagiat albo rewolucja”. Czy słowa Andy’ego Warhola: „Sztuka jest tym, co może ujść na sucho”? Dlaczego jest tyle zamieszania? Ponieważ tak naprawdę nie ma konsensusu w samej społeczności artystycznej? Być może nie potrafimy wymyślić trwałej definicji sztuki. Bo w rzeczywistości sztuka ciągle się zmienia.

Religia przez setki lat odgrywała zaś kluczową rolę w sztukach wizualnych. Gdy przywódcy religijni chcieli przekazać swoim ludziom pewne idee. Robili to poprzez zamawianie artystów.

  1. Z jednej strony renesans kładł nacisk na poziom umiejętności i piękno sztuki.
  2. A z drugiej większość dzieł sztuki była nadal zamawiana przez kościół lub arystokrację.

Do tego, artyści, którym zlecano przekazywanie idei swoich klientów. W rzeczy samej nie mieli całkowitej swobody artystycznej. Ponieważ oczekiwano, że klient będzie szczęśliwy.

Jednak wraz z ewolucją ruchów artystycznych na przestrzeni wieków. Oczywiście zmienił się cel tworzenia sztuki. W konsekwencji artyści zaczęli kwestionować stare sposoby pracy. Po czym zaczęli wykorzystywać swoje zdolności twórcze do tworzenia nowych pomysłów i stylów sztuki.

Bynajmniej coś już tam wiemy, czym jest sztuka.

Przejdź do przodu przez wszystkie izmy , takie jak impresjonizm, kubizm, realizm, strukturalizm, surrealizm, ekspresjonizm abstrakcyjny i praca konceptualna. Z każdym ruchem pojawiały się inne intencje – różne powody tworzenia dzieła sztuki.

Dlaczego więc definicja sztuki i jej jakość stały się tak gorącym tematem? A czy współczesna sztuka nie łączy się z widzem? Dlaczego tak się dzieje? Bo brakuje zrozumienia? Być może istnieje jakiś generalny sposób. W jaki ludzie koncentrują się na dostrzeganiu i docenianiu kreatywnych pomysłów i piękna?

Może wystarczy, że każdy z nas zinterpretuje to, co przedstawia artysta. A mianowicie kochać lub nienawidzić, to jest sztuka.

Klasyczne znaczenie sztuki. Prawda w 3 minuty.

Oryginalna klasyczna definicja wywodzi się od łacińskiego słowa „ars” (co oznacza „umiejętność” lub „rzemiosło”). Z założenia to użyteczny punkt wyjścia.

Ponadto szerokie podejście odnosi się do definicji sztuki. Jako wytwór wiedzy, najczęściej wykorzystujący zestaw umiejętności.

Tak więc malarze i rzeźbiarze renesansowi byli postrzegani jedynie jako wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy (dekoratorzy wnętrz?).

Nic dziwnego, że Leonardo Da Vinci i Michał Anioł podjęli takie wysiłki, aby podnieść status artystów (i przez to samej sztuki) na intelektualną płaszczyznę.

Jeżeli interesuje cię cena tej rzeźby głowy? To mogę ci zdradzić, że jest to 3600 złotych.

Postmodernizm i znaczenie sztuki.

Redefinicji sztuki w ciągu ostatnich trzech dekad XX wieku teoretycy ruchu postmodernistycznego dodali dodatkowego ciężaru intelektualnego. Według postmodernistów punkt ciężkości przesunął się z umiejętności artystycznych na „znaczenie” wytworzonego dzieła.

To „jak” dzieło jest „doświadczane” przez widzów, stało się kluczowym elementem jego wartości estetycznej. Fenomenalny sukces współczesnych artystów, takich jak Damien Hirst, a także Gilbert i George. A to wyraźny dowód na poparcie tego poglądu.

Trendem wspieranym przez pojawienie się ekspresjonizmu abstrakcyjnego pop-artu. Jak działalność nowej rasy artystów celebrytów, takich jak Andy Warhola.

Nagle nawet najbardziej przyziemne przedmioty i koncepcje zostały podniesione do rangi „sztuki”.

Pod wpływem tego populistycznego podejścia konceptualiści wprowadzili nowe formy sztuki. Takie jak

  • asamblażem,
  • instalacja,
  • wideo i performance.

Z biegiem czasu graffiti dodało swój własny ślad. Podobnie jak liczne style reinterpretacji. Takie jak

  • Neodada,
  • neoekspresjonizm i
  • neo pop, żeby wymienić tylko trzy.

Szkoły i kolegia artystyczne na całym świecie sumiennie głosiły nowy politeizm. W rzeczywistości dodaje kolejnej oliwy do ognia renesansowych tradycji artystycznych.

Po renesansowe znaczenie sztuki

Powstanie wielkich europejskich akademii sztuki odzwierciedlało stopniowe ulepszanie przedmiotu. Do tej zmiany wizerunku przyczyniły się także nowe i oświecone gałęzie filozofii.

W połowie XVIII wieku samo zademonstrowanie umiejętności technicznych nie wystarczyło. Bo aby zakwalifikować je jako sztukę. Potrzebowało komponentu „estetycznego” – musiało być postrzegane jako coś „pięknego”.

Czym jest sztuka w roboczej definicji.

W świetle tego historycznego rozwoju pojmowania sztuki. Można stworzyć „roboczą” definicję tematu w następujący sposób:

Sztuka powstaje rękoma artysty tworzącego piękny przedmiot lub stymulujące doświadczenie. Które to jego publiczność uważa za mające wartość artystyczną.

Przede wszystkim to definicja „robocza”. 

Wystarczająco szeroka, aby objąć większość form sztuki współczesnej. Jak i wystarczająco wąska, aby wykluczyć te „wydarzenia”. Których „artystyczna” treść spada poniżej przyjętych poziomów.

Ponadto należy pamiętać, że słowo „artysta” zostało już uwzględnione. W kontekście pracy; słowo „piękne” zostało włączone. W celu odzwierciedlenia potrzeby pewnej wartości „estetycznej”.

Podczas gdy fraza „uznawana przez odbiorców za mającą wartość artystyczną” jest włączona. Po to, aby odzwierciedlić potrzebę pewnej podstawowej

Tylko dzisiaj WIELKA PROMOCJA na SZTUKĘ RZEŹBY GŁOWY. Tak więc aktualna cena rzeźby to 4800 złotych. A ty możesz ją mieć za jedyne 3500 złotych. Wystarczy, że napiszesz do mnie na e-mail  PROMOCJA rzeźba głowy. A ja wręczę ci rabacik na unikatową sztukę artystyczną rzeźby z metalu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *