Sztuka miejska wielkiego formatu dekoracja trawnika

Sztuka Miejska, Co To Jest, Tylko Nie daj się zwieść.

Sztuka miejska jest jednocześnie różnorodna i szeroka, jak ciekawa. Obejmuje między innymi graffiti, street art i murale. Jednak to graffiti stało się jednym z czterech filarów hip-hopu. Ponieważ to znaczący środek wyrazu dla artystów głęboko zakorzeniony i niezbędny dla kultury.

Zdjęcia sztuki współczesnej rzeźby z metalu w wykonaniu artysty rzemieślnika Galerii Metalminionpl. Zapraszam wszystkie kochane duszyczki do zwiedzania mojego świata. 

Co to jest sztuka miejska?

Urban Art obejmuje graffiti, street art i murale, a także inne formy sztuki zwykle zdobiące miasta. Co prawda, że większość sztuki miejskiej pojawia się na bokach budynków lub na rogach ulic. A Graffiti, to jeden z głównych rodzajów sztuki miejskiej. Prawdopodobnie to najczęstsze skojarzenie, jakie ludzie kojarzą ze sztuką miejską. 

Historycznie graffiti ma starożytne korzenie. A termin „graffiti” pochodzi od greckiego słowa „graphein”, które oznacza „drapać, rysować lub pisać”. W rzeczywistości oznacza to, że graffiti ma szeroką definicję, którą można definiować na wiele sposobów. Wiąże się to z użyciem farby w sprayu, zwykle w odważnych i jasnych kolorach.

Najczęściej do ozdabiania boków budynków i wagonów metra. Ponadto używany, przez artystów graffiti w celu stworzenia swojego własnego „taga”. Który jest sposobem na ogłoszenie lub oznaczenie swojego terytorium, rodzaj „byłem tutaj”.

Street art to ogólny termin obejmujący wszelkiego rodzaju sztukę, która jest tworzona i eksponowana na ulicach miast. Aby komunikować się z większą publicznością niż w muzeum, Artyści uliczni wykorzystują ulice jako swoje płótno.

Chociaż street art kojarzy się głównie z graffiti, może również obejmować plakaty z pszenicą (gdy plakat jest przyklejony do ściany za pomocą pasty wykonanej ze skrobi i wody), murale i osobiste instalacje. 

Murale to masywne dzieła sztuki, które obejmują większość fasady budynku lub dowolnego innego muru miejskiego. W założeniu mają przekazać pewną wiadomość lub historię. Bez znaczenia, czy to osobisty, polityczny lub kulturowy mają zainspirować przechodniów i każdego, kto może rzucić okiem.

Co prawda murale można malować techniką „fresku”, która jest włoską techniką. W której zaś sproszkowane pigmenty nakłada się na tynk ściany poprzez zmieszanie ich z wodą. I tak Tynk i pigmenty łączą się ze sobą, stając się jednością ze ścianą.

Skąd wzięła się sztuka miejska?

Współczesne graffiti wywodzi się z początków kultury hip-hopowej w Nowym Jorku w latach 70. na Bronksie. Zaś graffiti było jednym z czterech filarów hip-hopu, z których pozostałe trzy to breakdance, rapowanie i dejaying. W czasach, gdy hip hop stał się bardziej zintegrowany z kulturą głównego nurtu.

To graffiti było sposobem na rozpowszechnianie wiadomości wśród publiczności i kwestionowanie norm tego, co uważano za sztukę. W związku z tym, że graffiti nie zostało stworzone dla muzeów. To dlatego eksperymentowano z nową formą ekspozycji, której głównym domem są ulice.

Przede wszystkim artyści graffiti oznaczyli również swoje terytorium własnymi tagami. W Nowym Jorku artysta o imieniu Taki183 powoli, ale pewnie, jako jeden z pierwszych, odcisnął swoją tożsamość na wagonach metra w całym mieście.

Doszło do tego, że dzieciaki z Nowego Jorku złapały wiatr tego zjawiska. I także chciały wyrazić siebie, aby ich nazwiska były rozpoznawane w metrze, którymi codziennie jeżdżą miliony ludzi.

Ponadto stała się też formą oporu i wyrazistości. Ponieważ był to ich sposób protestu i ekspresji kulturowej. Kiedy problemy w czarnych społecznościach były nadal ignorowane przez władze.

Jak ewoluował street art?

Po pierwszych kilku latach spędzonych na przedmieściach Manhattanu i Bronxu graffiti powoli, ale z pewnością trafiło na ugruntowaną scenę artystyczną w centrum miasta. Ponieważ stało się coraz bardziej akceptowaną i legalną formą sztuki wizualnej.

Główni artyści sceny śródmiejskiej, w tym Jean-Michel Basquiat i Keith Haring, spopularyzowali graffiti podczas jego eksplozji w kulturze popularnej. 

Graffiti rozprzestrzeniło się na całym świecie od czasu pierwszej eksplozji w Nowym Jorku i służy wielu celom. Jest nadal używany jako katalizator zmian społecznych. Ponadto sposób na wyrażenie siebie, sposób na szerzenie idei i na kulturowy komentarz. To także symbol buntu.

W dzisiejszych czasach „sztuka uliczna” jest zwykle zamawiana, a graffiti robi się zwykle pod wpływem chwili. Mało tego graffiti i malowidła ścienne można znaleźć niemal we wszystkich miastach na całym świecie.

Co niektórzy mainstreamowi artyści graffiti, którzy otrzymali uznanie, to Banksy, Os Gemeos, Iz The Wiz, Seen, Blade, Lee i niezliczona ilość innych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *