Kto wie, co to jest rzeźba współczesna?

Co to jest rzeźba, a co to jest posąg? Wejdź

Czy wiesz, co to jest rzeźba, a co to jest posąg?

Jeżeli nie wiesz, co to jest rzeźba to super, ponieważ teraz masz okazję się douczyć.
Wielu z nas zatrzymało się w galerii lub w publicznym ogrodzie, aby kiedyś podziwiać posąg lub poczekaj, czy to była rzeźba? A jaka jest właściwie różnica między rzeźbą a posągiem? Z pewnością nie byłabyś pierwszą osobą, która kiedykolwiek zastanowiłaby się nad tym pytaniem. 

Rzeźba kontra posąg. Te dwa słowa z czasem połączyły się w języku angielskim. Chociaż powszechnie używa się tych dwóch słów zamiennie,. Po to, aby opisać dzieło sztuki. Ponieważ posągi i rzeźby są w rzeczywistości dwoma wyjątkowymi rodzajami sztuki.

W tym artykule przyjrzymy się rzeźbie oraz obejrzymy z każdej strony posąg. Tak więc, będziemy szukać różnic i podobieństw między tymi dwiema formami sztuki .

Wiesz już, co to jest rzeźba? Super przydatne wskazówki.

Co to jest rzeźba to dowolne trójwymiarowe dzieło sztuki. Tradycyjnie rzeźbiarze tworzą dwu- lub trójwymiarowe reprezentacje. A robią to za pomocą twardych kamieni, drewna, odlewu metalu lub gipsu.

Współczesna rzeźba dysponuje większą różnorodnością materiałów. Dlatego artyści mogą tworzyć rzeźby ze szkła, plastiku, przedmiotów znalezionych i prawie każdego innego materiału.

Aby ostatecznie rzeźba została uznana za rzeźbę. To surowce te powinny być kształtowane, rzeźbione, modelowane, odlewane, formowane, kute, łączone, spawane, szyte, montowane lub w inny sposób manipulowane i kształtowane. Rzeźba to dzieło sztuki, które można ustawić wewnątrz lub na zewnątrz. I dość często są włączone lub dołączone do architektury budynku.

Co więcej, jest rzeźba wolnostojąca, inne, jak płaskorzeźby, mocowane są do ściany lub konstrukcji. Rzeźba może być również abstrakcyjna  lub reprezentacyjna. Oczywiście definicja sztuki jest ciągle kwestionowana i wymyślana na nowo.

Jeżeli nie wiesz, co to jest rzeźba to zobacz tutaj

Dlatego możesz nie wiedzieć, co to jest rzeźba? Niech to będzie proste.

 Coraz częściej rzeźbiarze współcześni wykorzystują w swoich rzeźbach przedmioty znalezione lub w inny sposób istniejące wcześniej. 

Na przykład w 1917 artysta Marcel Duchamp przesunął granice tego, co można by nazwać rzeźbą. Dokonał tego, wystawiając swoje dzieło „Fontanna”, które składało się z podpisanego i datowanego pisuaru.

Duchamp określił to dzieło jako „readymade” – nieco zwyczajny i masowo produkowany przedmiot, który artysta określa jako dzieło sztuki.

Inne znane przykłady rzeźb to: „Wielki Sfinks z Gizy”, „Wojownicy z terakoty”, popiersie Nefretete, „Pies balonowy” Jeffa Koonsa, „Wrota chmur” Anisha Kapoora, „Podwójny owal” Henry’ego Moore’a, Doris Salcedo. Shibboleth” i „Spiral Jetty” Roberta Smithsona. 

W charakterze dużego dzieła sztuki, rzeźba jest często zamawiana jako dzieło sztuki publicznej. No i są powszechnie spotykane na ważnych budynkach publicznych.

Ponieważ są one tak łatwo dostępne, to wielu z nas może oglądać słynne rzeźby częściej i z łatwością. W porównaniu do  innej formy sztuki.

Ta lista dzieł sztuki to tylko mały wybór wielu słynnych rzeźb, które można oglądać w galeriach i miejscach historycznych na całym świecie. 

Te zdjęcie odpowie ci co to jest rzeźba

Wiesz, co to jest posąg? Powrót do podstaw.

Posąg jest specyficznym rodzajem wolnostojącej rzeźby i realistycznie przedstawia żywą istotę. Często tworzone w naturalnej wielkości i pełnej długości.  Ponadto rzeźbiarskie figury zazwyczaj przedstawiają prawdziwych ludzi, mityczne istoty lub zwierzęta. 

Posągi są często używane jako sposób na upamiętnienie osób o znaczeniu historycznym. I poniekąd mogą one trwać przez wieki.  To jednak często są wystawiane na zewnątrz.

Dlatego rzeźba jest tradycyjnie tworzona lub rzeźbiona, używając do tego trwałych materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Oczywiście takich jak drewno, metal, marmur lub inne kamienie.

Wiele z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie to posągi. W związku z tym równie wiele najbardziej wpływowych postaci w historii zostało uwiecznionych jako posągi.

Godne uwagi przykłady posągów to między innymi „Dawid” Michała Anioła, „Wenus z Milo”, „Statua Wolności” z Nowego Jorku, „Chrystus Odkupiciel” z Brazylii, „Wielki Budda”. I to tylko kilka z wielu pięknych posągów, jakie istnieją obecnie.

Posągi stały się kluczową częścią historii. Przez to możemy teraz zrozumieć starożytne cywilizacje.  Co jest również powszechne i sugerowane. A to, że posągi ludzkie lub religijne powinny przedstawiać konkretną, znaczącą i rozpoznawalną postać.

Tematami posągów są zazwyczaj bogowie, politycy, postacie królewskie, osoby publiczne lub celebryci. Jednakże są oni zwykle przedstawiani w pozytywnym świetle.  Do takich posągów często przypisana jest duża ilość symboliki. 

Do tego, często zleca się ich wystawienie w miejscu publicznym. Chociaż powszechne jest pośmiertne upamiętnianie postaci publicznej w posągu.  Co więcej,  ta sama forma sztuki może również przedstawiać żywe osoby.

Chociaż posągi są zazwyczaj reprezentacyjne. To czasami mogą być również abstrakcyjne.  Jednym z takich przykładów abstrakcyjnej rzeźby portretowej jest „Mlle Pogany” Brancusiego.

Postacie posągów są podobne do portretów.  W tym sensie, że są z natury reprezentacyjne. Aczkolwiek mogą być przedstawiane z abstrakcyjną interpretacją rzeczywistego tematu.

Jaka jest różnica między rzeźbą a posągiem? Blue print — Przepłucz i powtórz.

Rzeźba jest rodzajem posągu. A więc wszystkie posągi są również rzeźbami. Jednakże nie każda rzeźba jest posągiem. Podmiotem musi być osoba lub zwierzę, aby można je było nazwać posągiem. Z drugiej strony rzeźba może reprezentować dowolną scenę lub obiekt. Oczywiście może i być całkowicie abstrakcyjna. 

Posągi w różnych warunkach są jednymi z najstarszych istniejących form rzeźbiarskich. I poniekąd są częścią historii od najwcześniejszych cywilizacji. Wiele kultur stworzyło posągi swoich bogów i bożków. Tak więc posągi są często silnie związane z religią. 

Większość posągów jest trójwymiarowa i całkowicie wolnostojąca. Dlatego, to artysta tradycyjnie musiał rozumieć równowagę dzieła sztuki. Po to, aby zapewnić mu bezpieczną pozycję. Z drugiej strony rzeźba może być zarówno wolnostojące, jak i reliefowe. 

Współczesna rzeźba nie musi być idealnie wyważone. Gdyż mogą do tego wykorzystywać technologię jak i podpory. Co więcej, konstrukcje lub inne mechanizmy. A robi się to po to, aby rzeźba mogła pozostać w pozycji pionowej.

Co to jest rzeźba reliefowa? Wybór właściwej strategii.

 Rzeźba reliefowa jest często spotykana w architekturze klasycznej i mają charakter dwuwymiarowy. Relief jest częścią ściany z rzeźbionymi elementami. Jednakże pozostaje przymocowany do litej ściany, kolumny, sufitu lub innego tła z tego samego materiału. 

Fryz Partenonu na ateńskim Akropolu jest chyba najbardziej znanym przykładem rzeźby reliefowej.

„Święto Heroda” Donatella jest doskonałym przykładem płaskorzeźby z brązu, która została odlana zamiast rzeźbionej.

Rzeźba reliefowa jest mniej powszechna w nowoczesnej i współczesnej architekturze. Za to rzeźba ścienna 3D zastąpiła rzeźbę reliefową jako nowoczesną interpretację rzeźby naściennej. Praca Davida Kracova jest doskonałym tego przykładem. Jak klasyczna rzeźba reliefowa przekształciła się we współczesną trójwymiarową rzeźbę ścienną . 

Zobacz, co to jest rzeźba wolnostojąca wielkiego formatu

Co tej rzeźba wolnostojąca? Przykuwające uwagę sposoby.

Rzeźba wolnostojąca to samodzielny obiekt, który można oglądać i podziwiać pod dowolnym kątem. 

Widz, w zależności od wielkości rzeźby, albo obchodzi się wokół wolnostojącej rzeźby, albo obraca ją w dłoni. 

Posąg także pasuje do tej definicji. A zatem można go opisać zarówno jako posąg, jak i rzeźba wolnostojącą. Jednak nie każda wolnostojąca rzeźba jest posągiem.

Ponieważ mogą one przedstawiać różne tematy lub przedmioty wykraczające poza węższą definicję posągu.

Zobacz, jak rymuje. Jak zarabiać na zjawisku.

Chociaż generalnie widzimy rzeźby w miejscach publicznych, to można je również gromadzić i wystawiać prywatnie.

Nie każda rzeźba jest tak duża jak Mount Rushmore! W galeriach na całym świecie  można oglądać oryginalne dzieła sztuki. A mianowicie rzeźby i współczesne posągi. 

Muszę się pochwalić znajomością pewnego ciekawego miejsca. Przede wszystkim jest one warte uwagi, aby je dogłębnie sprawdzić od każdej możliwej strony.

Wiem, co mówię. Albowiem jest to inny świat. W którym z pewnością się każdy odnajdzie. Co najważniejsze jest, że ów miejsce wypełnione jest sporą ilością sztuki współczesnej, czyli rzeźba i figura.

Oczywiście możemy tam znaleźć dość pokaźną kolekcję figur Minionka. Który zaś jako spawana metalowa rzeźba się tu i ówdzie błąka. Z pewnością szuka tam jakiegoś ziomka. Bo dobrze wie, że niedługo go czeka rozłąka.

W miejsce, gdzie czeka na niego obfita kromka. Już cały od środka przesiąka i czeka tylko do dzwonka. I to właściwie wtedy ktoś z was pozna nowego członka. A być może i nowego małżonka.

Tak więc czeka cię solidna ochronka, a z każdego twojego wroga będzie niezła kiszonka. Bądź pewien, że nie jest to jakaś nagonka, a być może klientem będzie Japonka lub Estonka.

A więc opada zasłonka, ponieważ już pełna skarbonka. Hura, nareszcie jakaś małżonka znalazła Minionka. 

Rzeźba z Galerii Sztuki MetalMinionPL. Udane historie, których nie wiedziałeś.

Tak więc, jeżeli na poważnie interesuje cię wyjątkowa rzeźba współczesna, lub rzeźba kolekcjonerska. To wiedz, że lepiej nie mogłeś trafić.

Albowiem Galeria Sztuki Współczesnej Metalminionpl posiada w swojej ofercie około 200 sztuk różnego rodzaju dzieł sztuki. 

A w głównym asortymencie przeważa rzeźba ze spawanego metalu złomu z recyklingu. A są to unikatowe postacie, z filmu Minionki rozrabiają. I do tego jest rzeźba w wydaniu dekoracyjnych grilli.

Na dodatek mam limitowaną kolekcję rzeźb figur Minionka w ograniczonej liczbie 100 sztuk.  Tak więc zapraszam was do odwiedzin mojej galerii sztuki Minionka.

Do zobaczenia. Tak już na koniec zobacz mój ostatni wpis — Czym jest Sztuka w sypialni?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *